NÁVŠTĚVA VALAŠSKÉHO MUZEA „VÁNOCE NA DĚDINĚ“

12.1.2013 at 14:38

 Dne 11. prosince 2012 se žáci 3. tříd vydali na vánoční cestu do minulého století .  Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pracovníci muzea proměnili v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty.

  

Podívali jsme se do vánočně vyzdobených chalup, vyhřátých jizeb, ve kterých nás vždy  čekalo nějaké překvapení a v každé z nich jiná činnost – např. pečení chleba, vánoček a perníků, vyšívání, tkaní, pletení ponožek a rukavic, odlévání svíček. Zajímavé bylo sledovat práci kováře ve staré kovárně.

Povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích (půlení jablíček, pouštění svíček po vodě, odlévání olova ….), které si děti také vyzkoušely.

Navštívili jsme starodávnou školu, kde nám pan učitel vyprávěl o tom, jak se děti učily. Zpívali jsme si také koledy.

Dědinou kráčel Mikuláš. Pro ty hodné našel v košíku dobrotu v podobě sušených jablíček. Za ním poskakovali čerti a těšili se, že objeví nějakého hříšníka.

          

Na závěr celé prohlídky nás čekalo příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítila svíčka, v peci praskal oheň a osvětloval jizbu, která byla provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončilo překrásnou prohlídku. Do ticha zaznělo syčení a pod okny se mihla bílá postava. To Lucka obcházela chalupy.

Všechny děti odjížděly s nádherným pocitem a vánoční náladou, kterou nám připravilo i kouzelné sněhové počasí.

                         Mgr. Lenka Daňková

FOTOGALERIE