„Jak dokáže šikana, láska a psaní změnit život aneb Život knize a kniha v životě“

5.11.2012 at 19:43

Autorské čtení s besedou  – Lubomír Müller     

Středa 31. 10. 2012, 1 . – 2. vyučovací hodina,  9.ročník

Středa 31. října, chladné podzimní ráno, obyčejný školní den. Před osmou hodinou  se po školních chodbách trousí ospalé tváře žáků, kteří míří do školní jídelny. Její prostor je dnes improvizovaně upraven jako besední kruh. Deváté třídy dnes čeká netradiční literární výchova vedená „živým“ spisovatelem. Ve tvářích příchozích nelze přečíst žádná očekávání, i když se s tvorbou a osobností přednášejícího seznámili v hodině českého jazyka na webových stránkách spisovatele.

Přesně se školním zvoněním ohlašujícím počátek hodiny vchází do hlučícího kruhu Lubomír Müller – spisovatel, publicista, autor autobiograficky laděných románů Schody do nebeského pokoje a Oběti milostného nerozumu. Začíná vyprávět, vysvětluje a objasňuje pohnutky k psaní knih, jemně udílí životní rady a především čte ze svých knih. To už hlučící dav sedmdesáti holek a kluků dávno ztichl. Změnil se v pozorné a vnímavé posluchače. Výrazy v jejich tvářích se mění. Je v nich pochopení, zamyšlení, očekávání, jak příběh dopadne, ale i rozčarování, když autor nedočte celou kapitolu.

I po závěrečném potlesku je spisovatel obklopen dívkami, které s ním dál rozprávějí, ačkoliv je již dávno přestávka. „ Vyučování literatuře literaturou“ se vydařilo, umělecký text zapůsobil. Zklamání nebylo vidět ve tváři nikoho z přítomných.