Šifry nás baví!

17.3.2019 at 17:41

Ve čtvrtek 7.2.2019 jsme v rámci podpory nadání na naší škole uspořádali školní kolo šifrovací hry Technoplaneta. Překvapil nás obrovský zájem dětí. Do soutěže se zapojilo celkem deset pětičlenných týmů od pátého po devátý ročník. Padesát nažhavených mozků mělo za úkol vyluštit během čtyřiceti pěti minut celkem pět šifer. Každý tým mohl využít nápovědu. Vítězem se pak stal tým s nejmenším využitím nápovědy a nejkratším časem.

Šifry se týkaly matematiky, češtiny, chemie a samozřejmě  logiky. K vyluštění měly týmy k dispozici pouze šifrovací tabulku, Mendělejevovu periodickou soustavu prvků a své znalosti. Děti se mimo jiné potrénovaly i v brainstormingu, každý nápad se při luštění šifer totiž vyplatí říct nahlas i ten, co na první pohled vypadá hloupě.

Samotnou soutěž jsme si vážně užili, jak je ostatně patrné i z fotografií. Soutěžní duch a snaha najít správné řešení z účastníků přímo tryskaly. A ten pocit, kdy vyluštíte další šifru, ten byl k nezaplacení.

Na prvním místě, se správným vyluštěním všech šifer v báječném čase 38:08 a bez jediné nápovědy, skončil tým 9.C ve složení Aneta Pallová, Eliška Proklová, Honza Kamas, Tereza Hasalíková a Barbora Punčáková.

Druhé místo obsadil tým 7.A ve složení Iva Horniaková, Adam Nguyen, Kateřina Vozáková a Lukáš Matyščák s použitím pouhé jediné nápovědy a časem 42:23.

Na třetí místo velice těsně dosáhl tým 8.A ve složení Marek Novotný, Jakub Tyraj, Ondra Paušman a Tomáš Jašurek. Tento tým použil dvě nápovědy a soutěž ukončil v limitu 45 minut.

Výsledky i celá atmosféra soutěže nás tak příjemně naladily, že se několik týmů rozhodlo zapojit do internetové celonárodní šifrovací hry Technoplaneta 2019. Tak nám držte palce!