„VÍM PROČ, prokoukni fyziku“

29.5.2014 at 21:57

Od začátku října do konce ledna proběhla celostátní soutěž zaměřená na fyziku s výstižným názvem „VÍM PROČ, prokoukni fyziku“ pro žáky základních a středních škol. Z naší školy se do soutěže zapojilo celkem sedm skupin odborníků na fyziku.

Zadání soutěže bylo jednoduché – vytvořit tříminutové video, ve kterém soutěžící ukážou a popíší fyzikální pokus. Při natáčení bylo nutné dodržet Sedmero dobře natočeného videa, aby bylo video zahrnuto do soutěže. Tato pravidla spolu s podmínkami projektu a soutěžními videi si mohli nejen soutěžící prohlédnout na webu www.vimproc.cz. Garantem soutěže byla Skupina ČEZ, a proto se také hrálo o hodnotné ceny.
V první fázi si naši fyzikové pečlivě vybrali pokus. Nachystali si potřebné pomůcky, promysleli si postup a s nezbytným vysvětlením daného fyzikálního jevu pokus natočili. Druhá fáze spočívala ve zpracování natočeného materiálu do konečné podoby.
Přestože videa našich žáků byla velmi zdařilá, v konkurenci dalších 192 videí nevyhrála.
Všech sedm skupin odborníků strávilo nad realizací svých videí spoustu volného času. Tato snaha byla zhodnocena ve školním kole soutěže. Hlasy odborné poroty, sestávající se z učitelů přírodovědných předmětů, určily toto pořadí videí.

  1. místo – „ Jak dostat vajíčko do láhve“ Kristýny Poláškové a Markéty Friedlové z 8.A.
  2. místo –  „Hasicí plyn“ Jana Dobiáše a Filipa Buše ze 6.B
  3. místo – „ Vaječné plavání“ Markéty Miturové a Kláry Melčákové ze 7.A.

V této soutěži nešlo jen o ceny, ale především prokouknout fyziku a vytvořit virtuální knihu plnou fyzikálních pokusů, kterou lze kdykoliv použít.

Přehled soutěžních videí. (Video múžete zhlédnout kliknutím na jeho název.)  		 		

EKOSOUTĚŽ

29.5.2014 at 16:53

Stejně jako v loňském školním roce se naše škola zapojila do VELKÉ EKOSOUTĚŽE 2014, kterou organizovalo město Nový Jičín odbor životního prostředí, SVČ Fokus, Technické služby Nový Jičín a ekolamp.

V určené sběrové dny nosili žáci do školy malé domácí spotřebiče, zařízení informačních technologií, spotřebitelská zařízení, hračky, vybavení pro volný čas a vysloužilé zářivky.

Garantem za naši školu byl pan učitel Mgr. Jaroslav Pavlík, který se spolu se svou hlídkou velmi aktivně a ochotně staral o odnos spotřebičů ze tříd a celou organizaci soutěže. Tímto mu i žákům velmi děkujeme za velikou pomoc a ochotu.

Ve středu 28.05.2014 se konalo v kině Květen slavnostní vyhlášení vítězů. Za naši školu byly pozvané tři ročníky – 1.B, 3. A a 3.B.

Oceněni byli –   nejlepší třída každé soutěžící školy

–    nejlepší sběrač

–     a nejlepší škola

Naše škola získala tato ocenění:

  1.  místo – 1. B
  2. místo – 3. A
  3. místo – 3. B

Nejlepším sběračem se stal žák 8. B – David Mádr, který nasbíral celkem 320 spotřebičů.

Všichni dostali za aktivní zapojení a umístění odměny.

A tou největší odměnou bylo, že jsme zhlédli film „KUMBA“, který se všem zúčastněným velmi líbil.

 

                                                                                               Mgr. Simona Segeťová

 

     (fotogalerie)

Beseda – Virtuální komunikace a netolismus

29.5.2014 at 12:40

Dne 14.5.proběhla na naší škole beseda s panem Janem Hlaváčem, vedoucím Centra primární prevence  Renarkon v Ostravě. Téma besedy – Virtuální komunikace a netolismus bylo zaměřeno na  závislosti na televizích, počítačích, telefonech, sociálních sítích a kyberšikanu. Jak toto všechno ohrožuje naše děti a jak předcházet závislosti. Téma velmi aktuální.

Pro rodiče, kteří se zúčastnili, byla beseda určitě přínosem. Mohli se zeptat na konkrétní problémy, které s dětmi mají.

R. Frantová

Den bez úrazu

25.5.2014 at 21:14

V úterý 20. května se naše třídy V. A a V. B vypravily  do SVČ Fokus. Zúčastnily se akce, která měla dětem na několika stanovištích připomenout zásady předcházení úrazům. Děti si osvěžily pravidla silničního provozu a dopravní značky. Zajímavé byly základy sebeobrany, kde se děti nejdříve naučily správně padat. Také si připomněly správné poskytování první pomoci. Na jednom stanovišti jsme si vyzkoušeli roli postiženého člověka. Zjistili jsme, že zapnout knoflíky na košili, pásek na kalhotech, nasadit si cyklistickou přilbu jen jednou rukou není vůbec jednoduché. Zažili jsme pocity nevidomého člověka, když jsme se poslepu pohybovali po vytyčené trase. Byli jsme poučeni, jaká je správná výbava bruslaře. Nechyběly ani malé odměny.

Tady si děti nejvíce uvědomily, jaký dar je zdraví. A také to, že si ho musíme chránit a úrazům předcházet.   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    J. Kyselá

 

Naši jazykáři se opět neztratili

21.5.2014 at 06:22

Ve čtvrtek 15. května 2014 se v Havířově konala tradiční jazyková soutěž „Jazyky hrou 2014“.
Naši školu reprezentovali angličtináři, němčináři i ruštináři. Soutěž prověřovala formou 10 her znalosti žáků v příslušném jazyce. Ve velké konkurenci patnácti týmu ruštinářů obsadili
Roman Doubrava a Marek Konvička (9.A) skvělé 2. místo.

Kategorie „anglický jazyk“ byla tradičně nejpočetnější, soutěžilo 25 týmů ze základních škol. Naše děvčata Tereza Nováková a Klára Baďurová (9.A) však podala suverénní výkon a soutěž vyhrála. Pochvalu zaslouží i Nela Přadková, Veronika Kelnarová, Lucie Pavlištíková a Daniela Kovalčíková, které reprezentovaly školu v němčině a ruštině.