PF 2015

31.12.2014 at 22:23

Projektový den na SŠTZ Nový Jičín, pracoviště Šenov u Nového Jičína

19.12.2014 at 17:10

Ve středu 10. 12. 2014 se naše třída 9. C zúčastnila projektového dne na SŠTZ  na pracovišti v Šenově u Nového Jičína.

Byli jsme rozděleni do čtyř skupin a každá skupina se na hodinu odebrala do dílen, kde jsme se seznámili s obory truhlář – tesař, zedník, instalatér a zámečník. V každé hodině – skupině jsme si mohli vyzkoušet, co daná profese obnáší, co by měli řemeslníci umět a na konci dne jsme si hotové výrobky odnesli jako suvenýry domů. Všem se píšťalka, lopatka i krabička s pomocí spolužáků – studentů SŠTZ povedla. Některé to bavilo, některé méně, ale určitě se v naší třídě najde někdo, kdo se na tuto školu přihlásí.

 Klára Pístecká, Nikola Šrámková 9.C

Vánoční jarmark ve škole

17.12.2014 at 21:10

Dne 4. 12. 2014 se v prostorách naší školy konal tradiční vánoční jarmark. Uvítala nás paní ředitelka a naši malí flétnisté.

Na jarmarku měla každá třída svůj stánek a prodávala své výrobky z různých materiálů, např. plechovky, dřevo, vosk, ale také se prodávalo cukroví, sušenky, jednohubky, palačinky a grilované maso. Návštěvníky přivítaly Lucky, které každého pro štěstí potřely moukou. Děti také mohly napsat přání Ježíškovi a odeslat ho přes andělskou poštu. Ti nejmenší návštěvníci dostávali za básničku či písničku bonbóny od dvou hodných andělů.

  

  

 Celý jarmark proběhl v příjemném duchu nastávajícího adventu a Vánoc.

Moc děkujeme za organizaci a pomoc při chystání této akce.

Vendula Havlásková, IX. C

Návštěva Valašského muzea – „Vánoce na dědině“ – Rožnov pod Radhoštěm

16.12.2014 at 17:20

Dne 9. prosince 2014 se žáci 3. tříd vydali na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě se pracovníci muzea proměnili v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty.

Podívali jsme se do vánočně vyzdobených chalup, vyhřátých jizeb, ve kterých nás vždy  čekalo nějaké překvapení a v každé z nich jiná činnost – např. pečení chleba, vánoček a perníků, vyšívání, tkaní, pletení ponožek a rukavic, odlévání svíček. Zajímavé bylo sledovat práci kováře ve staré kovárně.

Povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích (půlení jablíček, pouštění svíček po vodě, odlévání olova ….), které si děti také vyzkoušely.

Navštívili jsme starodávnou školu, kde nám pan učitel vyprávěl o tom, jak se děti učily. Zazpívali jsme si také koledy.

Dědinou kráčel Mikuláš. Pro ty hodné našel v košíku dobrotu v podobě sušených jablíček. Za ním poskakoval čert a těšil se, že objeví nějakého hříšníka.

Na závěr celé prohlídky nás čekalo příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítila svíčka, v peci praskal oheň a osvětloval jizbu, která byla provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončilo překrásnou prohlídku. Do ticha zaznělo syčení a pod okny se mihla bílá postava. To Lucka obcházela chalupy.

Všechny děti odjížděly s nádherným pocitem a vánoční náladou.

 
                                             p.uč. Dana Řehová, p.uč. Magdalena Böhmová

                            (fotogalerie 3.A)                                                               (fotogalerie 3.B)

Christmas Crafts (Vánoční dílna)

16.12.2014 at 10:42

V rámci projektu Erasmus+: KA2 proběhla aktivita Christmas Crafts (Vánoční dílna).

Výsledky naší práce a fotografie si můžete prohlédnout na stránkách projektu: http://erasmus3r.webnode.cz/activity-3-christmas-/

Děkuji také všem žákům za pohlednice do partnerské školy v Dijonu, už se těšíme na pohledy z polského gymnázia v Inowroclawi.

Mgr. Alexandra Habdasová