Adventní zájezd – Graz 2018

21.1.2019 at 22:27

Ve dnech 14. – 15. 12. 2018 proběhl náš tradiční Adventní zájezd pro rodiče a děti do Rakouska.

Ve městě Riegesburg jsme navštívili světoznámou Čokoládovnu Zotter, která se řadí mezi deset nejlepších čokoládoven na světě. Dvě hodiny jsme se procházeli s keramickou lžičkou po manufaktuře a mohli ochutnat všechny druhy čokolád, které se zrovna v ten den vyráběly. Nugátová, pistáciová, citrónová, mléčná, hořká, bílá, s kozím mlékem, kokosová, jahodová, s lesními plody, bez laktózy, s kešu atd. Není divu, že po této návštěvě měli všichni chuť na pravý telecí vídeňský řízek či pečenou klobásu.

Po sladkém pokušení jsme navštívili hlavní město Štýrska Graz (česky Štýrský Hradec), které nás přivítalo neopakovatelnou adventní atmosférou a vánočními trhy. Ten nejkrásnější trh byl určitě na zámeckém vrchu  Schlossberg. Někteří zde vyjeli zubačkou, jiní dali přednost pěší turistice v zasněžené a mrazivé atmosféře. Symbolem města a turistickou zajímavostí byla také Hodinová věž, na níž jsou obrácené hodinové ručičky. Komplex několika staveb a opevnění byl pro svou nedobytnost zapsán i do Guinessovy knihy rekordů.

Další den byl věnován dvěma menším městečkům Leoben (česky Lubno) a Bruck. Obě města se nacházejí na řece Mur a návštěva měst v tomto předvánočním čase byla velmi příjemná, neboť zde bylo velmi málo cizích návštěvníků. Svařené vínko ve skleničkách či pečené kaštany v papírových kornoutech dokreslovaly příjemnou zimní atmosféru mezi horami.

Posledním cílem této cesty byl zámek Esterházy ve městě Eisenstadt. Koncertní sál hudebního skladatele J. Haydna byl zaplněn ručně vyrobenými ozdobami na vánoční stromečky a domácími výrobky- likéry, sirupy, medem, marmeládami a džemy.

Srdečně zveme rodiče a přátele naší školy na další Adventní pobyt, který se uskuteční v prosinci tohoto roku. Pojedeme do města Linz, Krems a zastavíme se i u kláštera Melk.

 

Mgr. Dana Kirthová

Mgr. Martina Balová