Exkurze do Malého světa techniky – U6

17.10.2018 at 20:12

Dne 3. 10. 2018 jsme byli v U6. Když jsme přišli, pustili nám úvodní video, ve kterém byl Jules Verne a kde bylo řečeno, že U6 byla postavena ve stejném roce, kdy se narodil. Potom jsme se přemístili k jeřábu na lidský pohon, který jsme si mohli vyzkoušet.

Pak jsme si mohli vyzkoušet, jak se odčerpávala voda pomocí uhlí a lidí. Mikroskopem jsme se mohli podívat, jak vypadají vlákna bavlny a polyesteru, a po hmatu se pokusit uhodnout materiál, ze kterého byly určité věci vyrobeny. Potom jsme se dívali na vzorník látek.

Poté tam bylo něco, co vypadalo jako velká šuplera, kde jsme se mohli změřit. Vedle bylo velké kolo, kde se nastavila výška, a v dalších třech okýnkách bylo napsáno, kolik bychom měřili ve starých jednotkách. Byly tam točité schody nahoru, odkud šla vidět cela U6 hala.

Potom jsme si mohli zkusit něco vyrazit a taky zkusit svoji sílu. Mohli jsme si sednout na pěnový kvádr a vyzkoušet si pomocí lana a kladek vytáhnout sámi sebe nahoru, nebo si sednout na židli, která je zavěšená na rameni, na kterém jsou v různých délkách lana. Jeden si sedl a druhý ho pomocí lana zvedal. Tato metoda funguje na principu páky.

Taky tam byly malé soustruhy na dřevo, tkalcovské stavy a tři kola. Na nich se šlapalo, od nich šlo světlo a tomu, kdo byl nejrychlejší, světlo přejelo od jedné strany na druhou až k rádiu, čímž rozehrál písničku, kterou si předurčil.

Byly tam stará auta, přední část autobusu a taky simulátor řízení auta a motorky. Viděli jsme vozík, 5 druhů kolejí i lokomotivu, ve které se zatáhlo za páku, a tím jí rozhýbali kola.

Velká ponorka, ve které byly dvě postele nad sebou, starý potápěčský oblek a pak místnost se stolem, židlemi, zrcadlem a klavírem. Když se prošlo dozadu, byly tam schody nahoru na ponorku. A taky několik věcí ohledně vesmíru.

Potom jsme šli po schodech dolů, kde bylo mini město a kolem voda a naproti klavír s vodou. Dál byl světelný tunel a na konci dvě místnosti. Nalevo hudební, kde byly průhledné trubice plné kuliček, které skákaly podle toho, jestli byl vysoký nebo nízký tón a další věci. V druhé místnosti byly staré počítače. Při odchodu jsme ještě změřili hluk našeho křiku. Pak jsme vyšli ven a jeli jsme zpátky do školy.

Monika Mikulíková VIII.A