NÁVŠTĚVA VALAŠSKÉHO MUZEA „VÁNOCE NA DĚDINĚ“ – ROŽNOV pod RADHOŠTĚM

18.12.2017 at 21:10

Dne 7. prosince 2017 se žáci 3. tříd vydali na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě se pracovníci muzea proměnili v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty.

Podívali jsme se do vánočně vyzdobených chalup, vyhřátých jizeb, ve kterých nás vždy čekalo nějaké překvapení a v každé z nich jiná činnost – např. pečení chleba, vánoček a perníků, vyšívání, tkaní, pletení ponožek a rukavic, odlévání svíček. Zajímavé bylo sledovat práci kováře ve staré kovárně.

Povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích (půlení jablíček, pouštění svíček po vodě, odlévání olova ….), které si děti také vyzkoušely.

Navštívili jsme starodávnou školu, kde nám pan učitel vyprávěl o tom, jak se děti učily. Zazpívali jsme si také koledy.

Dědinou kráčel Mikuláš. Pro ty hodné našel v košíku dobrotu v podobě sušených jablíček. Za ním poskakovali čerti a těšili se, že objeví nějakého hříšníka.

Na závěr celé prohlídky nás čekalo příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítila svíčka, v peci praskal oheň a osvětloval jizbu, která byla provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončilo překrásnou prohlídku. Do ticha zaznělo syčení a pod okny se mihla bílá postava. To Lucka obcházela chalupy.

Všechny děti odjížděly s nádherným pocitem a vánoční náladou.

                         p.uč. Dana Řehová, p.uč. Magdalena Böhmová, p.uč. Zita Nejezchlebová