VELKÝ SVĚT TECHNIKY

16.11.2017 at 14:28

Dne 7. 11. 2017 se uskutečnila odborná exkurze v rámci fyziky do Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Tato exkurze je dotována naším zřizovatelem, a proto se jí mohli účastnit všichni žáci devátých ročníků.

Po absolvování exkurze měli žáci za úkol vyplnit dotazník týkající se prohlídky expozic Velkého světa techniky, návštěvy Divadla vědy a 3D kina.

Na ukázku vyplněný dotazník:

  1. Co jste viděli v DIVADLE VĚDY?

V divadle vědy se nám o zábavu postarali dva chemikové, kteří nám ukazovali pokusy s ohněm. Zjistili jsme, jakými způsoby se dá rozdělat oheň, jak různé chemické látky na oheň působí, a jak se dá barva ohně změnit (což jsem vůbec nevěděla, že jde). Animátoři byli zábavní a líbilo se mi, že komunikují s publikem. Na některé pokusy vybrali na pódium dobrovolníky, kterým zapálili velmi bezpečně ruku.

  1. Co jste potkali cestou po EXPOZICÍCH?
  • SVĚT CIVILIZACE:

 Ve světě civilizace jsem viděla spoustu zajímavých exponentů. První, co vás v této části zaujme, jsou záchody. Ano, zní to zvláštně, ale myslím, že to byla dobrá ukázka toho, jak třeba ženy v muslimských zemích chodí na záchody nebo že, když spláchneme, tak proteče 10 litrů PITNÉ vody. Což mi přijde jako něco naprosto strašného. Jako další mě velmi zaujal (protože mám ráda jídlo) animační stůl s národními jídly skoro všech zemí světa. Když jsem viděla, jaké národní jídlo mají třeba Angličané, byla jsem ráda za naše knedlo, vepřo, zelo. Tato část U6 pro mě byla nejvíc zajímavá a nejvíc mě upoutala.

  • SVĚT VĚDY A OBJEVŮ:

Svět vědy a objevů byl pro mě nejmíň zajímavý. Každopádně hodně zábavy jsme si užili, když termokamera snímala naší tělesnou teplotu.

  • SVĚT PŘÍRODY:

Svět přírody byl pro mě už zajímavější. Hezký nápad byl „strom“ neboli vyhlídka, na kterou jste mohli po (celkem smrtících) schodech vyjít. Nahoře byl výhled na celé patro a vystavena zvířátka, jejichž domovem jsou stromy. Ale jako naprostý skvost celé expozice mi přišla „jeskyně“, ve které se ukrýval vesmír. Vzhledem k tomu, že mě vesmír udivuje, tak tato expozice pro mě byla skvělá a strávila jsem tam hodně času. Uprostřed této jeskyně se nacházela Země, která se otáčela, a vy jste ji mohli obcházet po točitém schodišti a nad vámi svítily hvězdy v podobě malých světýlek.

  1. Co Vás zaujalo v 3D KINĚ?

V 3D kině jsme viděli dokument o ptácích. Dokument pojednával o tom, jak se ptáci stěhují, když začíná zima a jakou cestu musí urazit. Víc než život ptáka mě zaujal pohled z ptačí perspektivy a jakou krásu každý den vidí pod sebou, když vyletí.

  1. HODNOCENÍ:
Co se ti líbilo? Co bys vylepšil (a)?
Já jsem byla spokojená s celou prohlídkou, takže jednu věc určit nemůžu. Kdybychom měli průvodce, tak spoustu věcí lépe pochopíme a nelítali bychom tak roztěkaně z jednoho oddělení do druhého.

Karolína Bartoňová 9. A, Petra Jašková