DEN ZEMĚ

26.4.2016 at 00:09

Vážení rodiče, žáci, kolegové, přátelé školy,

v pátek 22. 4. 2016 i na naší škole probíhaly akce v souvislosti s „Dnem Země“. V rámci těchto akcí jsme se
i my, co tvoříme naši školní přírodní zahradu, pustili do velké práce. Páteční úpravy na zahradě spočívaly
v osázení původními kvetoucími a plodícími keři, čímž vznikl základ pestrého živého plotu. Tento náročný úkol si vzaly na starost dívky z devátých tříd. Keře koupily za peníze získané prodejem svých výrobků na školním jarmarku dívky z béčka, vysázely je dívky z áčka. Děkujeme.

Další obrovské poděkování patří všem přátelům přírody, kteří naši zahradu podpořili svým darem odkopku. Vaším přispěním jsme získali více než stovku různých trvalek, cibulovin, bylin. Děkujeme za petrklíče, narcisy, libeček, rozrazily, rebarboru, pažitku, meduňku, mátu, srdečník, dobromysl, barvínek, kdoulovec, denivky, kosatce, levanduli, orlíčky, floxy, diviznu, chryzantémy, netřesk, zákulu, šeřík, jablečník, modřence, čemeřice a další a další a další……………… Žákům a žákyním ze sedmé třídy se během pátečního sázení podařilo založit divoký koutek, osázet okolí našeho budoucího čolkoviště (zakopané vany) a trvalkové okraje chodníků, které časem pomohou navodit atmosféru selské zahrady. Dokončili jsme budování bylinkové spirály, ale bohužel zatím jsme ji nemohli osázet vhodnými bylinkami, protože bazalku, tymián nebo saturejku ještě nemáme. I sedmákům z áčka děkujeme.

Na pozemku jsou již vytvořeny badatelské záhony, které by měly sloužit žákům 1. stupně pro drobné pokusy s pěstováním bylinek a zeleniny. Pro žáky 2. stupně chystáme záhony, na kterých se budou moci seznamovat s alternativním a polykulturním zahrádkařením (např.: mulčování, pěstování brambor v trávě, indiánská polykultura „tři sestry“, klíčová dírka, atd.).

Pod čtyřmi vzrostlými borovicemi jsme využili prostor pro vytvoření indiánského kruhu z 6 nízkých dřevěných lavic.

                                                                                                                                                             Jarmila Boudová