DEN ZEMĚ

26.4.2016 at 00:09

Vážení rodiče, žáci, kolegové, přátelé školy,

v pátek 22. 4. 2016 i na naší škole probíhaly akce v souvislosti s „Dnem Země“. V rámci těchto akcí jsme se
i my, co tvoříme naši školní přírodní zahradu, pustili do velké práce. Páteční úpravy na zahradě spočívaly
v osázení původními kvetoucími a plodícími keři, čímž vznikl základ pestrého živého plotu. Tento náročný úkol si vzaly na starost dívky z devátých tříd. Keře koupily za peníze získané prodejem svých výrobků na školním jarmarku dívky z béčka, vysázely je dívky z áčka. Děkujeme.

Další obrovské poděkování patří všem přátelům přírody, kteří naši zahradu podpořili svým darem odkopku. Vaším přispěním jsme získali více než stovku různých trvalek, cibulovin, bylin. Děkujeme za petrklíče, narcisy, libeček, rozrazily, rebarboru, pažitku, meduňku, mátu, srdečník, dobromysl, barvínek, kdoulovec, denivky, kosatce, levanduli, orlíčky, floxy, diviznu, chryzantémy, netřesk, zákulu, šeřík, jablečník, modřence, čemeřice a další a další a další……………… Žákům a žákyním ze sedmé třídy se během pátečního sázení podařilo založit divoký koutek, osázet okolí našeho budoucího čolkoviště (zakopané vany) a trvalkové okraje chodníků, které časem pomohou navodit atmosféru selské zahrady. Dokončili jsme budování bylinkové spirály, ale bohužel zatím jsme ji nemohli osázet vhodnými bylinkami, protože bazalku, tymián nebo saturejku ještě nemáme. I sedmákům z áčka děkujeme.

Na pozemku jsou již vytvořeny badatelské záhony, které by měly sloužit žákům 1. stupně pro drobné pokusy s pěstováním bylinek a zeleniny. Pro žáky 2. stupně chystáme záhony, na kterých se budou moci seznamovat s alternativním a polykulturním zahrádkařením (např.: mulčování, pěstování brambor v trávě, indiánská polykultura „tři sestry“, klíčová dírka, atd.).

Pod čtyřmi vzrostlými borovicemi jsme využili prostor pro vytvoření indiánského kruhu z 6 nízkých dřevěných lavic.

                                                                                                                                                             Jarmila Boudová

První setkání seniorů z domova Duha a žáků školní družiny

25.4.2016 at 23:58

Ve středu odpoledne jsme se s dětmi vydali na návštěvu za seniory do domova Duha na Máchově ulici. Děti byly zpočátku nervózní, ale zároveň se těšily. Přivítala nás vedoucí přímé péče paní Szabó v jídelně plné seniorů.  Babičky a dědečkové si pro nás připravili ukázku toho, co umí – háčkování, korálky, malování na dřevo, zdobení svícnů, a my jsme se k nim přidali. Bylo úžasné pozorovat, jak se počáteční oboustranné rozpaky rozpouštějí a mění se na pohodu a vzájemné porozumění. Nakonec pro nás bylo připraveno malé občerstvení, děti předaly dárečky, které pro seniory  vyrobily, a my se museli rozloučit. Ještě než jsme vyšli, už se děti ptaly, kdy zase přijdeme, protože se jim návštěva moc líbila.

Další setkání budou následovat a my doufáme, že spolupráce ukáže, že právě tyto dvě vzdálené generace si mají co nabídnout.

Martina Kovačiková

Svítí, svítí slunce nad hlavou 6. C

23.4.2016 at 20:45

Heslo: „Den Země“.

Dress Code: zelená (alespoň ponožky děckááááááá).

Realizační tým: Míša, Kika B., Anetka, Nelča.

Oslavy Dne Země se po celém světě oficiálně tradují již od roku 1990. Ani naše sportovní třída 22. 4. nezahálela a jala se tento den oslavit aktivně a v přírodě.

Ráno jsme se vydali směr Skalky. Dostali jsme úkol: ve skupinkách v průběhu celého dne vymyslet pamětní báseň o třech strofách, jež musí obsahovat 3 klíčová slova – příroda, 6. C a Svojsík. Zastavovali jsme na místech Nového Jičína, která nám skýtala přírodní skvosty. Vzájemně jsme si o nich předávali zajímavé informace, kupř. v Janáčkových sadech pod lípou, u bludných balvanů, u staré observatoře, před Svojsíkovou alejí, u slunečních hodin nebo na Skalkách. Nejenom že jsme se dozvěděli spoustu nového (o historii Dne Země, o přírodních symbolech v našich státních znacích, přítomnosti bludných balvanů ze Skandinávie v našem městě, kdo to byl Antonín Svojsík, o skautingu či ekologii), ale zažili jsme spoustu legrace (závody s paní učitelkou třídní do kopce Svojsíkovy aleje, při fotbalu a volejbalu, ekologických aktivitách, sedacích kartách, fitness stezce, setkání se zvířaty: ještěrkou Žanetou a ještěrem Lojzíkem, pejsky, koňmi), zorganizovali jsme si prima piknik v trávě a v závěru se odebrali na školní hřiště, kde jsme oběhli charitativní kolečko pro Verunku. Nebyla by to ale 6. C, aby si svůj freestylový běh „nevytunila“. Běželo se za sebou a pozpátku! To bylo fyzicky daleko náročnější než klasický běh. Naše třída a naši rodiče vybrali krásných 3 120,- Kč. Moc všem děkujeme. Leč ještě jedno veliké poděkování patří paní učitelce Natálce Chmelové, která doplnila naše řady. Byla pro každou srandu a díky její vstřícnosti jsme mohli v počtu 29 žáků opustit pomyslné brány naší školičky.

Domnívám se, že jsme prožili jeden z nejpěknějších dnů, které jsme spolu za těch 8 společných měsíců mohli strávit. Alespoň já, třídní učitelka, jsem zaznamenala, že bezva atmosféru podnítilo nejen krásné počasí, ale hlavně Příroda. Znovu jsem se utvrdila v tom, jak blahodárný vliv může mít na lidskou psychiku, a tím i stmelování kolektivu. Odcházeli jsme příjemně unaveni, s úsměvem na rtech a hřejivým pocitem, že jsme Verunce alespoň malinko pomohli.

Mgr. Petra Běhalová, třídní učitelka 6. C

MLADÍ VOLEJBALISTÉ OBHÁJILI VÍTĚZSTVÍ V SEVEROMORAVSKÉM POHÁRU

22.4.2016 at 21:21

            V Kojetíně proběhlo finále Severomoravského poháru ve volejbalu ml. žáků. Letošní ročník přinesl až nečekaně vyrovnané zápasy a po šesti odehraných turnajích byly v čele družstva Kojetína a Nového Jičína se shodným počtem 107 bodů. Takže o letošním vítězi musel rozhodnou až poslední turnaj!

            Podle předpokladů obě družstva své úvodní utkání vyhráli, a tak mohlo dojít k vyvrcholení celoroční soutěže ve vzájemném utkání. Do něho vstoupili lépe novojičínští hoši, ale v polovině úvodního setu se zranil Ondřej Kučerka a  domácí set otočili a ujali se vedení 1:0.

Po otřesu ze zranění spoluhráče se hosté ve druhém setu otřepali a po výborném výkonu Kryštofa Černocha, který Ondřeje nahradil, se chlapcům podařilo druhý set vyhrát . O vítězi tedy nakonec musel rozhodnout třetí set. V něm se stav přeléval na obě strany, ale v koncovce ukázali pevnější nervy a větší vůli po vítězství hráči Nového Jičína a nakonec se jim podařilo zvítězit 15:12 v tiebreaku a celkově 2:1.

Na závěrečném vyhlášení pak byly předány vytoužené medaile a pohár pro vítěze Severomoravského poháru 2016!! Vítězstvím si zároveň vybojovali přímí postup na Mistrovství ČR mladších žáků ve volejbalu.

Na reprezentaci Nového Jičína a sportovních volejbalových tříd na ZŠ Komenského 66 se podíleli:

D´Agnolo Richard, Handrych Antonín, Kuběna Tomáš, Kučerka Ondřej a Vojtěch, Mička Vojtěch a Černoch Kryštof.

  

 

Konečné pořadí Severomoravského poháru ml. žáků 2015/2016:

  1. 1.      Nový Jičín „A“
  2. 2.      Kojetín
  3. 3.      Nový Jičín „B“
  4. 4.      VK Ostrava
  5. 5.      ŠSK Ostrava
  6. 6.      ŠSK Beskydy Frýdek-Místek
  7. 7.      SK Přerov
  8. 8.      VK Frýdlant nad Ostravicí

Mgr. René Bárta

Výběr stravného na měsíc květen

21.4.2016 at 07:52

26.4.2016      7:00 – 9:00     13:00 – 15:30
27.4.2016      7:00 – 9:00     13:00 – 15:30

Předpokládaná cena stravného (22 vyučovacích dnů):
žáci ZŠ 7 – 10 let                       462 Kč (á 21 Kč)
žáci ZŠ 11 – 14 let                     506 Kč (á 23 Kč)
žáci ZŠ nad 14 let                      550 Kč (á 25 Kč)
cizí strávníci                             1 232 Kč (á 56 Kč)
cizí strávníci                             1 276 Kč (á 58 Kč)