LVK Velké Karlovice

15.12.2015 at 23:00

ODJEZD: 10. 1. 2016 (neděle), sraz  15:15  ZŠ  Nový Jičín, Komenského 66

PŘÍJEZD: 15. 1. 2016 okolo 15:30 k ZŠ  Nový Jičín, Komenského 66

KONTAKTNÍ ADRESA: Horský Hotel Kyčerka, 75606  Velké Karlovice – Pluskovec 788, telefon: 575 444 258

více informací zde

Preventivní program RENARKONU na téma „Šikana“

15.12.2015 at 22:24

Ve středu 9. 12. 2015 za námi opět přijel pracovník RENARKONU, abychom se společně zamysleli nad tím, co je to šikana, jaké může mít fatální následky a jak se jí ubránit.

 I když jsme se domnívali, že informací máme dosti, dozvěděli jsme se spoustu nových faktů, kupř. co je to stalking anebo grooming. Dvouhodinová debata byla vedena v komunitním kruhu, což skýtalo velmi pohodovou a uvolněnou atmosféru, dokonce jsme se hodně nasmáli, neboť přednášející byl skvělý vypravěč a jeho nadhled s ironií vyvolávaly v naší třídě salvy smíchu.

Uděláme maximum pro to, aby v naší třídě, blízkém i vzdáleném okolí nebyl nikdo, kdo by musel snášet něco tak hrozného, jako je šikana.

  

Mgr. Petra Běhalová

České tradice v pojetí 6.C letí do Španělska

15.12.2015 at 22:16

6.C  navázala korespondenci se základní školou ve španělském městečku Bellpuig.  Paní učitelka třídní napsala do školy průvodní dopis a my jsme nafotili humorně laděné fotografie českých vánočních zvyků, pod ně přeložili do anglického jazyka jejich význam, dále jsme pak na DVD natočili videoklip s českou vánoční koledou a k němu do balíku přiložili také noty, to aby si španělské děti mohly zahrát a zazpívat tradiční českou koledu.

A co nám toto společné počínání přineslo? Především kopu srandy, kterou jsme si užili při pořizování snímků a natáčení videoklipu, oprášili jsme si své znalosti českých vánočních obyčejů, nasbírali nová slovíčka a fráze do angličtiny, naučili se vyplňovat podací lístek a odesílat balík do zahraničí.

Těšíme se na španělskou odezvu.

Mgr. Petra Běhalová

 

FOTO-VÁNOCE – KE STAŽENÍ ZDE

DOPIS DO ŠPANĚLSKA – KE STAŽENÍ ZDE

NÁVŠTĚVA VALAŠSKÉHO MUZEA „VÁNOCE NA DĚDINĚ“ – ROŽNOV pod RADHOŠTĚM

15.12.2015 at 17:29

Dne 8. prosince 2015 se žáci 3. tříd vydali na vánoční cestu do minulého století – ve Valašském muzeu v přírodě se pracovníci muzea proměnili v hospodyně, učitele, řemeslníky nebo Mikuláše a čerty.

Podívali jsme se do vánočně vyzdobených chalup, vyhřátých jizeb, ve kterých nás vždy čekalo nějaké překvapení a v každé z nich jiná činnost – např. pečení chleba, vánoček a perníků, vyšívání, tkaní, pletení ponožek a rukavic, odlévání svíček. Zajímavé bylo sledovat práci kováře ve staré kovárně.

Povídali jsme si o vánočních zvycích a obyčejích (půlení jablíček, pouštění svíček po vodě, odlévání olova ….), které si děti také vyzkoušely.

Navštívili jsme starodávnou školu, kde nám pan učitel vyprávěl o tom, jak se děti učily. Zpívali jsme si také koledy.

Dědinou kráčel Mikuláš. Pro ty hodné našel v košíku dobrotu v podobě sušených jablíček. Za ním poskakoval bílý čert a těšil se, že objeví nějakého hříšníka.

Na závěr celé prohlídky nás čekalo příjemné posezení v chalupě z Miloňova. Za okny svítila svíčka, v peci praskal oheň a osvětloval jizbu, která byla provoněná perníkem a čajem z devatera kvítí. Povídání o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku ukončilo překrásnou prohlídku. Do ticha zaznělo syčení a pod okny se mihla bílá postava. To Lucka obcházela chalupy.

Všechny děti odjížděly s nádherným pocitem a vánoční náladou.

                                             p.uč. Lenka Daňková, Jana Sviderková

        

                                                    FOTOGALERIE 1        FOTOGALERIE 2

Španělsko

8.12.2015 at 22:38

Jóó! A je to tady!

Dlouho očekávaný zájezd do Španělska konečně začíná! Loučíme se s rodiči a náš autobus se konečně dává do pohybu. Všichni se moc těšíme a povídáme si o tom, jaké to tam asi bude. K večeru už jsou všichni unudění jednotvárnou jízdou autobusem, a tak skoro všichni spíme jako dudci. Když se ráno vzbudíme, začne do nás proudit nové nadšení z toho, že k večeru už budeme v Barceloně.

Ubytování bylo pěkné, ale večeře z mořských plodů mnoha lidem nechutnala. Ráno jsme se vydali zase na cestu. Opět na večer dojíždíme na místo. Jsme ubytovaní v hostelu Lemón Rock v Granadě. Líbí se nám tu. Další den máme na programu prohlídku Granady. Minulost tohoto místa se dá popsat velmi stručně: stále se o toto město přetahovali muslimové a katolíci. Jelikož to byla poslední muslimská bašta, nachází se zde mnoho muslimských památek, např. Alhambra. Je to obrovský zámek vystavěný muslimy. Místnosti jsou překrásně zdobeny, a když si všude představíte hebké polštáře a vyšívané koberce, musíte si umět představit, jaké asi bylo tam žít.

Protože jsme sem jeli na výukový pobyt, škole jsme neunikli. Byli jsme přivítáni za tónů Smetanovy skladby Vltava. Něco jsme se dozvěděli o městečku Santa-Fé, ve kterém se tato škola nachází. Ke všeobecnému překvapení nás čekalo i vystoupení tanečnic flamenga. Také učitelé byli velmi příjemní, proto nebylo vyučování nudné. Další den, dříve než jsme měli vyučování, jeli jsme k mořskému pobřeží do Salobreñi. Bylo zde příjemně teplo a vzduch slaně voněl. Jakmile jsme dorazili na pláž, vyřítili jsme se obrovskou rychlostí k moři. Možnost se v listopadu v moři osvěžit totiž každý nemá. Po obědě se jelo do školy. Bylo to naše poslední odpoledne strávené ve škole ve Španělsku.

Připadalo nám to nekonečně dlouhé.

Večer jsme se vypravili na cestu do Barcelony. Dopoledne jsme dojeli na místo. Viděli jsme spoustu krásných památek.  Dominantou města je zde stojící sloup Kryštofa Kolumba, který stojí na samém vrcholku a ukazuje na Ameriku. Mimo to jsou zde také další zajímavé památky.Stojí tu kostel, který byl zasvěcen chudým lidem. Je to velmi zvláštní rarita. Tento výlet byl podle mě úžasný. Za celý den jsme nasbírali plno zážitků.

A jelo se do Monaka. Noc jsme strávili ve Francii v hotelu F1. Do Monaka jsme dorazili někdy dopoledne. Prohlídka oceánografického muzea patřila k těm nejlepším zážitkům. Viděli jsme zajímavé rybky, mořské příšerky i mrňavé chobotnice. Zbytek cesty jsme mysleli na to, jak to ve Španělsku bylo hezké. Snad se tam jednou vrátíme. Tak Hollá kouzelné Španělsko!

 

                                                                                   Adéla Mrázková           6.A